Всеки ден
Екологични и обществени организации проведоха форум за премахването на пластмасовите чашки в детските градини у нас.
Важно е да се стигне до промяна, която да улесни въвеждането или по-скоро – връщането на практиката всяко дете да има своя собствена чаша или бутилка, смятат участниците в идейните форуми „Детските градини - Свободни от пластмаса“ от сдружениe „За Земята“, „Грийнпийс“- България и Обществен център по околна среда и устойчиво развитие - Варна.
Срещите са част от голямата кампания „Свободни от пластмаса“, която се фокусира върху намаляване употребата на пластмасови чашки за еднократна употреба сред най-малките жители на планетата ни – децата в детските градини.
Форумите са част от световната екологична кампания (Break Free From Plastic) („Свободни от пластмаса“), която се бори с пластмасовото замърсяване и предлага възможни решения. и се подкрепя от Европейската мрежа за нулеви отпадъци (Zero Waste Europe).
Целта е да се намери добра алтернатива на еднократните чаши за пиене на вода в общинските детски градини, която да е здравословна, екологична, възпитателна и съобразно хигиенните норми.
Всеки ден в повечето български детски градини се използват и изхвърлят пластмасови чаши за еднократна употреба.
Така се изхвърлят над 1 милион чаши дневно, които образуват огромно количество пластмасови отпадъци (над 550 тона годишно), които технологично не могат да бъдат рециклирани и замърсяват околната среда - водните басейни, земята и въздуха.
Наред с катастрофалния екологичен ефект, тази практика възпитава отношение и поведение, което е напълно противоположно на обявените цели на екологичното образование в България.
Здравни експерти, инспектори от регионалните здравни инспекции и агенцията по безопасност на храните, директори на детски градини, учители, родители, еколози, юристи, детски психолози, промишлени дизайнери се обединиха около идеята, че трябва да се чуе всяка гледна точка – "Какви са предизвикателствата пред детските градини да направят крачка към чашите и бутилки за многократна употреба, как е най-добре да пият вода децата според родителите им, какви са хигиенните изисквания и колко екологични са те.“
Причината за все по-масовото навлизане на еднократните пластмасови чаши за пиене на вода в детските градини е липсата на ясно указание за ползването, съхранението и почистването на „индивидуалната чаша за вода“ от наредбата за здравните изисквания в детските градини, стана ясно на дискусията.
Освен съдовете, в които се пие вода, се обсъди и цялостното пространство, в което се оставят и как то може да се превърне в еко-кът за всяка детска градина. За проектирането с макети и идеи се включиха от Ателие Трион (линк). Събирайки мнението на всяка една страна, те ще сътворят прототипи на „идеалния“ кът за пиене на вода, който да спазва всички изисквания.
Кампанията събира добри практики от други страни как децата пият вода в детските градини и какви са нормативните уредби. Всеки може да споделя такива добри примери като пише на този адрес.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари